Xbox 720 ve Playstation 4 2012’de Raflarda

xbox-360-and-sony-ps3-price-cuts-playstation-3-no1-on-amazon

Edge sitesine konuşan bir kaynağa göre Ubisoft Montreal ekibi şu an üzerinde çalışıyor. “Target box” denilen bu prototip makinalar aslında Xbox donanımının toplandığı benzeri olmayan bir bilgisayar.

Kaynağa göre oyun firmaları için hazırlanan geliştirme kitleri yılbaşından önce dağıtılmış olacak. Kısacası Xbox serisinin yeni elemanı Xbox 720’nin 2012 yılında raflardaki yerini alması oldukça muhtemel. Söylentiler arasında stüdyolarının elinde de bir target box bulunduğu var.

Edge sitesine konuşan kaynak donanım özellikleri hakkında bir açıklama yapmaktan kaçınmış. Xbox 720 oyun konsolu için işlemci üretimini AMD’nin gerçekleştirmesi bekleniyor.

Playstation cephesinin de aynı tempoda çalıştığı gelen haberler arasında. Sony’ye ait bir oyun firmasının şu anda tüm çalışmalarını durduğu ve yeni nesil Playstation üzerinde çalıştığı söyleniyor.

Yeni nesil konsollarla birlikte Microsoft ve Sony’nin önceki hatalarından neler öğrendiğini göreceğiz. Her iki cephenin de zamanla yarıştığını tahmin etmek güç değil çünkü piyasaya ilk çıkan olmak fark yaratan bir faktör. bu avantajın kaymağını yemişti ancak aceleye getirilen teknik konular yüzünden bu avantajı kısa sürede bir kabusa dönüştü. İlk birkaç nesil konsollarında yaşanan 3 kırmızı ışık sorunu Microsoft’a oldukça pahalıya patladı. Garanti kapsamında iade edilen konsolları için 1.9 milyar dolara gibi astronomik bir kayıptan bahsediliyor.

Sony, rakibinden bir sene sonra yarışa katılmanın cezasını hala ödüyor. Piyasaya Xbox’a göre daha pahalı bir cihaz süren Sony, seneler geçmesine rağmen rakibine yakın zamanda yetişmeyi başardı. Yeni nesil konsollar oyuncuları olduğu kadar yapımcıları da sevindiriyor. Ubisoft Montreal stüdyoları adına konuşan Yves Jacquier’a göre Playstation 3 ve Xbox 360 için oyun geliştirmek oldukça zor.

Kaynak: Next-gen


Bu Yazıyı Facebook'ta Paylaşın!

Yorum Yaz

WordPress | Reklam5