Microsoft HomeOS

mshomeos-04-28-1201

Evinizdeki tüm aletleri bir bilgisayardan yönetmeyi düşündünüz mü? Aynı Geleceğe Dönüş 2’deki gibi, evinizdeki tüm elektronik eşyaları ana bilgisayardan kontrol ettiğinizi düşünün. ile hayalleriniz gerçek olmaz üzere.

Klima, güvenlik sistemi, televizyon, müzik sistemi, buzdolabı; tüm bunları bir yazılımı ile yönetebilirsiniz. ’un geliştirdiği HomeOS şu an 12 evde test sürüşünde ve sonuçlar tatmin edici. , yayınladığı bir makale ile ev otomasyon sisteminin işleyişi hakkında detaylı bilgiler verdi.

Makaleye göre HomeOS evinizdeki tüm elektronik cihazları yönetmek üzere tasarlandı ve bu işi eksiksiz yürütebiliyor. Tek bilgisayardan kullanacağınız HomeOS evdeki cihazları çevre birimi olarak görüyor. Tam bu noktada makale kritik bir bilgiye yer vermiş. HomeOS’yi kullanmak için üzerinde Microsoft etiketi bulunan klima veya oyun konsolu almanız gerekmiyor. HomeOS bir device agnostic yazılım, yani markası ne olursa olsun yönetebildiği tüm cihazları anında tanıyor.

Konu ve Microsoft olunca akla ilk gelenin ne olduğunu biliyoruz. Ancak makalede HomeOS’nin Windows OS’den türediğini gösteren bir açıklama bulunmuyor. Verilen tek bilgi sistemin C## ve .Net 4.0 Framework ile geliştirildiği. Yani HomeOS’nin Windows’tan bağımsız bir olduğunu söylemek bu aşamada yanlış olmaz.

HomeOS şu an aktif ve çalışır durumda. 12 evde test edilen HomeOS için çok sayıda uygulama çoktan hazır. HomeOS’nin kendine ait bir uygulama portalı bile var. HomeStore’dan kendi HomeOS’niz için uygulamalar indirebilir, farklı cihazlar için destek alabilirsiniz. Yani işler düşündüğünüzden daha gerçek, daha yakın.

Kaynak: Electronista


Bu Yazıyı Facebook'ta Paylaşın!

Yorum Yaz

WordPress | Reklam5