Windows 8 Sürümleri Açıklandı

Icon-Windows-8-Wallpaper

Merakla beklediğimiz ’in sürümleri belli oldu. Windowsteamblog’tan gelen habere göre yeni Windows 8, Windows 8 Pro  ve olmak üzere üç farklı sürümle piyasaya çıkıyor. Sürümler tahmin edildiği gibi çıksa da Microsoft Windows deneyimini değiştirmeye kararlı görünüyor.

Microsoft, Windows 8’i geliştirirken daha önce yeterince ağırlık vermediği bir odak noktası seçmiş, o da esneklik. X84/64 veya PC, ne tür bir bilgisayar kullandığınızın önemi yok; Windows 8’in her ev sahibi ile gül gibi geçineceği söyleniyor. Daha önce gördüğümüz gibi basit ve minimal bir estetiğe sahip olan işletim sistemi tüm donanım çeşitleri ile uyum içinde çalışacak. Dokunmatik ekran, klavye, fare, sistem dili; her şeyi dilediğimiz zaman değiştirip, takıp çıkaracağız. Yeni işletim sistemi için geliştirilen uygulamalara Windows Store’dan ulaşabiliyoruz.

Windows 8 sürümü çoğu kullanıcının ilk tercihi olacak. Windows 8 tüm standart özelliklere sahip, yani eksiksiz bir Windows deneyimi için Pro sürümü almak zorunda değilsiniz. Windows 8 sürümüne güncellenmiş yeni Windows Explorer ve Task Manager da dahil olacak. Daha gelişmiş bir çoklu ekran desteği veren Windows 8’de anında sistem dili değiştirme gibi yeni özellikler de mevcut.

Windows 8 Pro özellikle teknoloji meraklıları, business tipi kullanıcılar ve yazılım profesyonelleri düşünülerek geliştirilmiş. Windows 8 Pro standart özelliklerin yanında encryption, görselleştirme, PC yönetimi ve domain bağlantı seçenekleri sunuyor. Windows Media Center, Windows 8 Pro sürümünde karşımıza bir media pack eklentisi olarak çıkıyor. Ticari ve geliştirme odaklı kullanıcıların ilk tercihi Windows 8 Pro olacak.

Windows RT ailenin en yeni üyesi. Windows RT daha önce söylendiği gibi ARM işlemcili cihazlar için geliştirildi. Tek versiyonlu Windows RT, PC ve tabletlere önceden yüklenmiş olarak piyasaya çıkacak. Windows RT bu ince ve tüy gibi hafif cihazların pil ömrünü katlayacak. Bu sürümde Microsoft Word, Excel, Powerpoint ve OneNote gibi programlara dokunmatik ekran optimizasyonu geliyor.

Kaynak: Windowsteamblog


Bu Yazıyı Facebook'ta Paylaşın!

Yorum Yaz

WordPress | Reklam5