Ubuntu ve Android Bir Arada!

Ubuntu-for-Android

cephesi yeni versiyonu Jelly Bean ile çalkalanırken ’dan tüm hesapları karıştıracak bir haber geldi. aynı akıllı telefonun içine Ubuntu ve Gingerbread’i sığdırmayı başardır. Görünüşe göre Ubuntu’nın yaratıcıları ’dan bir adım önde gidiyor.

Android Jelly Bean versiyonu ile akıllı telefonunuzun taşınabilir bilgisayarlara dönüşeceğinden bahsediyorduk. Biz bahsedip hayal kurarken Canonical bu hayali gerçekleştirdi. Bazı kaynaklar bu haberin laptop  ve tabletler için sonun başlangıcı olacağını belirtiyor.

android phone Ubuntu ve Android Bir Arada!

Canonical kendi sayfasında yeni geliştirdiği sistemi detaylı ve kolay anlaşılır bir şekilde anlatıyor. En basit şekliyle anlatmak gerekirse, Android’li akıllı telefonunuz normal modundayken her zamanki gibi çalışıyor. Cihazınızı dock’a yerleştirdiğinizde ise Ubuntu ile çalışan bir bilgisayara dönüşüyor. Bir kalvye ve monitör yardımıyla akıllı telefonunuzu normal bir masaüstü gibi kullanıyorsunuz. Ubuntu’nun tüm özellikleri bu sisteme dahil. Ara yüz resimlerinden anladığımız kadarıyla Ubuntu platformunda Android uygulamaları çalıştırmak mümkün olacak. monitöründen Ubuntu kullanırken akıllı telefonunuzu da yönetmek mümkün olacak. Android için geliştirilen Ubuntu sürümü yeni Unity ara yüzünü kullanacak. Bu ara yüz ilk bakışta tablet ve akıllı telefon ara yüzlerini andırıyor.

androbuntu Ubuntu ve Android Bir Arada!

Ubuntu’ya yabancı olanlar için özet geçelim. Ubuntu, Debian Linux tabanlı bir işletim sistemi. Ücretsiz ve açık kaynak kodlu Ubuntu masaüstü piyasasında beklenmedik bir başarı grafiği yakaladı. Başarı beklenmedik oldu çünkü Ubuntu, dev rakipleri gibi sonsuz bir reklam kaynağına sahip değil.

Kaynak: Ubuntu


Bu Yazıyı Facebook'ta Paylaşın!

Yorum Yaz

WordPress | Reklam5