Mercedes Benz DICE

mercedes-benz-dice-concept-brings-gesture-controls-to-the-cockpi

Bilimkurgu filmleri gerçek mi oluyor (bir olamadı gitti…)? Mercedez-Benz otomobil sürüş deneyimini kökten değiştirecek yeni teknolojisini tanıttı. ’in geliştirdiği Dynamic and Intutive Control Experience () arabanızın özelliklerini el ve kol hareketleri ile kullanmanızı sağlıyor.

CES fuarında tanıtılan DICE henüz geliştirme aşamasında. Fuar standında fütüristik bir Mercedes sürüş paneli ve bir monitör ile birlikte gösteriliyor. Yani henüz prototipin prototipi gibi birşey diyebiliriz. Sürücü koltuğunua oturduğunuz andan itibaren DICE sensörleri hareketlerinizi takip etmeye başlıyor. Direksiyonun sağ ve sol tarafında elinizle kontrol edebildiğiniz düğmeler mevcut. Sağ taraftaki panelde Social, Media ve Places adında 3 düğme bulunuyor. Elinizi düğmenin üstüne getirdiğinizde düğme seçiliyor (highlight), elinizi ile hareket ettirdiğinizde de düğmeye basıyorsunuz.

Sosyal medya olmazsa olmaz, işleriniz ters gider, lastiğiniz patlar. Social sekmesinden tüm güncellemeleri ve arkadaşlarınızı takip etmek mümkün. Places sekmesi bir çeşit rehber, önceden kaydedilmiş varış noktaları listesinden oluşuyor. Tüm bu özelliklerin can alıcı noktası, ekran olarak ön camınızın kullanılması. Kısacası Minority Report gerçek oluyor diyebiliriz. Ön camınıza yansıyan ikonları ve varış noktalarını el hareketleriniz ile kontrol edebiliyorsunuz.

DICE sistemi henüz uygulama aşamasından çok uzakta, şirin bir simülasyon tadında. Ancak Mercedes yetkilileri hareket kontrollü benzer bir sistemi şu an üretilen araçlarda denemeye başladıklarını belirtiyor.

Kaynak: Autoblog


Bu Yazıyı Facebook'ta Paylaşın!

Yorum Yaz

WordPress | Reklam5