LulzSec Üyesinden İlk Röportaj

Lulzsec

Emekliye ayrılan hack grubu ’ten bir üye, New Scientist dergisine röportaj verdi. Sabu kod adını kullanan eğlence amaçlı (lulz) yaptıkları hack girişimlerinin, global devleri nasıl değiştirdiğini anlattı.

Sabu, eğlence odaklı başlayan hack dalgalarından sonra bazı büyük firmaların web ve veritabanı güvenliklerini radikal şekilde değiştirdiğini söylüyor ve ekliyor, “50 günde, büyük ve küçük şirketlerin kullanıcı verilerini nasıl kötü idare ettiklerini gördük.”

Sabu’ya göre LulzSec, kişisel bilgileri çalarak kendileri için kullanan hackerlardan ayrılıyor. Sabu milyonlarca kullanıcının şifre ve kredi kartı gibi özel verilerini kullanmak yerine, global devlere güvenlik açıklarını gösterdiklerini söylüyor. “Eminim ki Sony ve diğerlerini ifşa ettiğimiz için bizi kötü adamlardan sanıyorlardır ama günün sonunda bir dev bizim sayemizde güvenlik önlemlerini arttırdı.” diyor.

Sabu’nun röportajda bahsetmediği nokta ise, LulzSec grubunun kişisel bilgilerin bir kısmını paylaştığı. LulzSec, Pirate Bay’deki sayfasında bazı database verilerini paylaşarak “kötü adamların” erişimine açmış oldu. Yani LulzSec Sabu’nun iddia ettiği kadar masum değil.

LulzSec grubu emekli oldu demiştik ama grup henüz dağılmadı. LulzSec hack grubu artık adıyla çalışıyor. Sabu artık bir üyesi ve bundan sonra eğlence odaklı (lulz) değil, politik amaçlı saldırılar yapacaklarını söylüyor. “ yıllardan beri görülen en büyük topluluk, Anonymous ve diğer gruplardaki tüm hackerları ve serbest düşünürleri bir araya getiriyor.” diyor ve ekliyor “Artık geriye dönüş yok.”

Kaynak: Newscientist

 


Bu Yazıyı Facebook'ta Paylaşın!

Yorum Yaz

WordPress | Reklam5