2010’dan Beri 200.000 Kullanıcıya Dava Açıldı

copyright

TorrentFreak sitesinin haberine göre 2010 yılından beri 200.000’den fazla kullanıcısına dava açıldı. Davalardan elde edilmesi beklenen  gelirin milyonlarca dolar olması bekleniyor.

ihlal davaları özellikle BitTorrent kullanıcıları üzerinde yoğunlaşıyor. Amerika’daki kullanıcıları hedef alan davaların sayısı her geçen gün hızla artıyor. Habere göre birkaç gün önce davaların sayısı 200.000 sınırını aştı ve hızla artmaya devam ediyor.

Bazı kaynaklar, davaların asıl amacının telif haklarını çiğneyen kullanıcıların kişisel bilgilerine ulaşmak olduğunu belirtiyor. Bu teoriye göre yapımcı şirketleri temsil eden avukatlar dava sürecinde ortaya çıkan kullanıcı bilgilerini topluyor. Kullanıcıya ulaşmayı başaran avukatlar, kullanıcıyı korkutarak iki taraflı bir anlaşma yapmaya zorluyor (filmlerdeki gibi). Anlaşmaya göre kullanıcı $1500 – $3000 civarında bir ödeme yaparsa şirket davadan vazgeçiyor.

Davalar arasında en çok ses getiren “” yapımcıları tarafından açılan dava oldu. Filmin yapımcıları Mayıs ayında tam 24,583 BitTorrent kullanıcısına dava açmıştı.

Kaynak: TorrentFreak


Bu Yazıyı Facebook'ta Paylaşın!

Yorum Yaz

WordPress | Reklam5